Wczytuję dane...
Kompletny przewodnik po zaletach książek sensorycznych

Kompletny przewodnik po zaletach książek sensorycznych

Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest książeczka sensoryczna i jakie korzyści daje dziecku to zachęcamy Cię lektury tego artykułu:

TOP 5 faktów o książeczkach sensorycznych


Poznaj prawdziwą moc książeczek sensorycznych poprzez poznanie ich zalet!

Zebranie całej wiedzy jest czasochłonne, ale mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: nie musisz zostać ekspertem w dziedzinie rozwoju dziecka.

W tym rozdziale zdobędziesz niezbędną wiedzę na temat rozwoju dziecka i tego, jak książki sensoryczne uczą wszystkich krytycznych umiejętności na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Przekonasz się, że książeczki sensoryczne mogą pomóc Twojemu dziecku i jest to najlepsza zabawka edukacyjna jaką możesz wybrać!

Gotowi? Zaczynajmy!


Przegląd etapów rozwoju dziecka w celu zrozumienia korzyści z książek sensorycznych

Najpierw przyjrzyjmy się czterem głównym obszarom rozwoju dziecka:
✔ Rozwój fizyczny
✔ Rozwój społeczny i emocjonalny
✔ Rozwój poznawczy lub intelektualny
✔ Rozwój komunikacyjny (mowa i język)

Książeczki sensoryczne dbają o rozwój we wszystkich czterech obszarach za pomocą odpowiednio dobranych aktywności. Zobaczmy kilka przykładów użycia książek sensorycznych.


1 obszar - rozwój fizyczny

Rozwój fizyczny to zdolność dziecka do używania dużych i małych mięśni ciała oraz świadomość własnego ciała, w tym sprawności fizycznej i koordynacji.

Pierwsza zdolność noworodka to podnoszenie głowy. Kolejnym kamieniem milowym jest podnoszenie ciała rękami, następnie raczkowanie i później chodzenie. Inne aktywności z motoryki dużej to:
stanie, siadanie, bieganie, taniec, skakanie, zjeżdżanie, wspinanie się, pchanie, jazda na rowerze, pływanie, umiejętności z piłką (rzucanie i łapanie, kopanie), noszenie czegoś podczas chodzenia itp.

W jaki sposób książeczki sensoryczne wpływają korzystnie na rozwój motoryki dużej ? Dzieci zmieniają pozycje siedzące, poruszają się wokół zabawki, kucają nisko, wstają itp.
OK, zapewne znasz lepsze sposoby na aktywizację ruchową dziecka i zaangażowania dużych mięśni ciała podczas zabawy.

Książki sensoryczne wygrywają natomiast z dużą przewagą w drugiej konkurencji: motoryka mała. Jest to na ogół drugi etap rozwoju fizycznego, po rozwinięciu motoryki dużej (np. chodzeniu).

Przykłady motoryki małej:
rysowanie, malowanie, pisanie, wiązanie sznurowadeł, otwieranie drzwi i szuflad, używanie sztućców, mycie zębów, ubieranie i rozbieranie, zapinanie guzików, obracanie przedmiotów w rękach, przykręcanie pokrywki słoików, zapinanie, chwytanie, przewracanie stron książek, składanie, klaskanie, używanie nożyczek, nalewanie wody, układanie klocków itp.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa i koordynacja ruchowa to dwie główne zalety książeczek sensorycznych.

Za pomocą książek sensorycznych dziecko może trenować zapinanie guzików, zasuwanie suwaka, przewracanie stron, chwytanie, ciągnięcie, wiązanie, dopasowywanie rzeczy w wyznaczonym miejscu itp.

Praktycznie wszystkie książeczki sensoryczne (z wyjątkiem tych zaprojektowanych wyłącznie do obserwacji i detekcji szczegółów) pomogą dzieciom rozwinąć umiejętności motoryki małej.

książka sensoryczna dla niemowlaka 0+


2 obszar - rozwój społeczny i emocjonalny

Emocje odgrywają dużą rolę w rozwoju dziecka. To, jak dobrze Twoje dziecko nauczy się radzić sobie i wyrażać uczucia, zależy od tego, czy zrobi scenę w supermarkecie, gdy nie kupisz mu nowej zabawki. Albo jaka będzie jej reakcja, gdy nie dostanie upragnionego prezentu świątecznego. A nawet w późniejszym życiu, kiedy dorośnie, jak dobrze radzi sobie ze swoimi emocjami w stresujących sytuacjach.

Emocje wpływają również na obraz samego siebie, jego tożsamość oraz zdolność do interakcji i nawiązywania pozytywnych relacji z innymi.

Książeczki sensoryczne inicjują chęć doskonalenia, kontrolowania emocji i zachowań. Pomagają rozwijać wytrałość w wykonywaniu zadań o różnym stopniu trudności.

Małe wyzwania w cichych książkach to doskonały plac zabaw dla poźniejszych „rzeczywistych problemów”.

Dzieci są z natury ciekawskie. Książki sensoryczne inspirują dzieci do ciekawości i odkrywania każdego szczegółu w książce. Zachęcanie do ciekawości u dzieci ma fundamentalne znaczenie, ponieważ może poszerzyć ich empatię, zwiększyć osiągnięcia i pomóc wzmocnić relacje.

książka sensoryczna dla dziecka 1+


3 obszar - rozwój poznawczy i intelektualny

Trzeci obszar to nauka i myślenie, generowanie pomysłów, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji i ogólnie rozumienie otaczającego świata.

Kilka przykładów zdolności poznawczych:
sortowanie kształtów i kolorów, identyfikowanie części ciała, angażowanie się w proste gry, układanie puzzli, zabawa w udawanie ze zwierzętami, lalkami itp., słuchanie opowiadania z obrazkami, rozumienie pojęcia liczenia, czasu, przyczynowości, masy; wykonywanie trzyczęściowych poleceń, wskazywanie ciekawych obiektów, szukanie brakujących zabawek w odpowiednich miejscach itp.

Możesz wpłynąć na rozwój poznawczy swoich dzieci poprzez naukę kształtów, przedmiotów, zwierząt, kolorów, liter, cyfr itp

Książki sensoryczne wspomagają umiejętności poznawcze, gdy dzieci rozwiązują problemy, sortują i dopasowują, porównują, organizują i zadają pytania.

Pomagają dziecku zrozumieć przyczynę i skutek, oraz odróżnić świat rzeczywisty od fikcji.

Pomagają zwiększyć koncentrację dziecka, co jest niezwykle ważne we współczesnym świecie.

książki sensoryczne dla dzieci


4 obszar - rozwój komunikacyjny (mowa i język)

Czwarty obszar to zdolność dziecka do rozumienia dźwięków i słów, używania mowy i gestów.

Tempo rozwoju komunikacyjnego dziecka w pierwszych latach jest imponujące. We wczesnych miesiącach noworodki komunikują się poprzez płacz i ciszę. 18-miesięczne maluchy będą używać około 30-40 słów, a 3-latki będą już tworzyć bardziej złożone zdania.

Chociaż rozwój języka wciąż trwa, dzieciom po ukończeniu 5 roku życia jest znacznie trudniej nauczyć się nowego języka.

Odbywa się również komunikacja niewerbalna, a dzieci uczą się jej poprzez doświadczenia.

Przykładami rozwoju komunikacyjnego są: mówienie „mama” i „tata” do konkretnej osoby. Również potrząsanie głową na „nie”, słuchanie, gdy ktoś do nich mówi, i rozumienie „nie”.

Ponadto powtarzanie różnych dźwięków, rozpoznawanie imion, znajomość własnego imienia, reagowanie na proste polecenia.

Później dzieci uczą się używać dwóch połączonych ze sobą słów, powtarzać widoczne słowa w zdaniach, rozmawiać ze sobą podczas zabawy i zaczynają używać liczby mnogiej.

Ostatni etap to składanie prostych zdań, używanie zaimków i słów do komunikowania pragnień i potrzeb, układanie prostych rymów i piosenek itp.

Jak tutaj mogą pomóc książeczki sensoryczne ?

Dzieci rozwijają komunikację poprzez bogacenie słownictwa podczas opisywania aktywności. Tworzą fikcyjne historie wokół określonej czynności i dodają szczegóły. Mogą również ćwiczyć wzajemną komunikację i podążanie za wskazówkami lub po prostu proszenie o pomoc, jeśli jej potrzebują.

książka sensoryczna dla dziecka 1+


PRZYKŁAD: nasza strona z myciem zębów hipopotamowi

✔ Dziecko ćwiczy koordynację ruchową - motorykę małą, nakładając pastę na szczoteczkę i myjąc zęby

✔ Czują empatię dla hipopotama, gdy myją zęby, a hipo jest już niecierpliwy i nie ma to ochoty

✔ Poznają przyczynę i konsekwencje szczotkowania lub pomijania szczotkowania zębów

✔ Wymyślają historię o hipo. W ten sposób ćwiczą ekspresję i wyobraźnię

✔ I wreszcie, poznają nawyk codziennego mycia zębów

książka sensoryczna dla przedszkolaka 3+


3 DODATKOWE ZALETY

ROZWÓJ ZMYSŁÓW

Bawiąc się książkami sensorycznymi, dzieci wykorzystują różne zmysły ludzkiego ciała. Wzrok, dotyk i słuch to najczęściej rozwijane zmysły.

WZROST IQ

Książeczki sensoryczne mają na celu poprawę zdolności motorycznych, poznawczych, podstawowej umiejętności czytania i pisania, zapamiętywania, identyfikacji i koordynacji ręka-oko.

Kiedy wszystkie te elementy są pobudzane do rozwoju na wczesnych etapach rozwoju osobistego dziecka, prawdopodobnie wpłyną na wyższą inteligencję.

ZWIĘKSZENIE KONCENTRACJI

Książki sensoryczne mają na celu poprawę zdolności motorycznych, poznawczych, podstawowej umiejętności czytania i pisania, zapamiętywania, identyfikacji i koordynacji ręka-oko.

Dla fizyka, dzieci są „obiektami w ciągłym ruchu” a ich prędkość jest niezrównoważona. Skłonienie dzieci do pozostawania w bezruchu przez dłuższy czas to wyzwanie, które każdy rodzic musi pokonać.

Książeczki sensoryczne zachęcają dzieci do spokojnego siedzenia, są dobrym źródłem rozrywki i stymulacji umysłowej.
Rodzice nie muszą polegać na telewizorze lub tablecie jako sposobie na utrzymanie dzieci w pozycji siedzącej przez dłuższy czas.

książki sensoryczne dla dzieci


Jest wiele korzyści płynących z zabawy książką sensoryczną. To inwestycja w Twoje dziecko, a korzyści płynące z tego rodzaju zabawek trwają aż do pełnoletności.

Teraz, kiedy już znasz wszystkie zalety książek sensorycznych, zachęcamy Cię do lektury pozostałych dwóch poradników !

Czy książka sensoryczna jest dla mnie? (QUIZ)

7 powodów, dla których warto wybrać książki sensoryczne od TimoSimo