Wczytuję dane...
Książki sensoryczne - TOP 5 faktów

Książki sensoryczne - TOP 5 faktów, czyli wszystko co musisz wiedzieć o książkach sensorycznych


To książka? Czy zabawka? Nie, to KSIĄŻKA SENSORYCZNA !

Chcemy, żeby nasz klient był świadomym rodzicem i podejmował decyzję nie pod kątem emocjonalnego impulsu, lecz wynikającą z racjonalnych przesłanek. Sami jesteśmy rodzicami i wiemy jak łatwo podjąć nietrafną decyzję zakupową, dlatego mówimy: fakty, fakty i jeszcze raz fakty.

Posiadamy bogate doświadczenie w tworzeniu ręcznie robionych produktów dla dzieci, a w szczególności w szyciu książek sensorycznych, dlatego czujemy się w obowiązku przekazania Ci porcji wiedzy na ich temat. Na tym po prostu znamy się najlepiej. Prezentujemy Ci 5 faktów o książkach sensorycznych, miłej lektury !

TOP 5 faktów o książkach sensorycznych

1. CO TO JEST

Książka sensoryczna to rodzaj pomocy sensorycznej w formie książki, która stymuluje rozwój dziecka już od pierwszych dni życia. Występuje pod wieloma nazwami: książęczka manipulacyjna, książeczka kontrastowa, książeczka dla niemowląt.
Książki sensoryczne pozwalają zająć dziecko na dłużej mądrą zabawą w ciszy i koncentracji, dlatego nazywane są też quiet books (z angielskiego: ciche książki).

Książki sensoryczne to materiałowe książki, ręcznie uszyte, zaprojektowane tak, aby pomóc małym dzieciom uczyć się i ćwiczyć nowe umiejętności. Wykonane są z lekkich, miękkich i przyjemnych w dotyku materiałów takich jak bawełna oraz miękki filc.
Jest to zabawka dla najmniejszych dzieci, które nie rzadko szarpią i gryzą wszystko co im wpadnie w ręce. Dlatego wszystkie materiały muszą być bezpieczne, sama książka uszyta solidnie, z możliwością łatwego utrzymania książki w czystości.

ksiazka_sensoryczna_co_to_jest


2. DLA KOGO

Książki i maty dedykowane są dzieciom w różnym wieku, oferują różny poziom skomplikowania zadań i rodzaje ćwiczonych umiejętności.
Polecane są dla:
niemowląt od pierwszych dni życia - bogactwo kontrastowych elementów rozwijających zmysły dziecka, czyni je idealnymi książeczkami dla niemowląt

Niemowlak widzi przede wszystkim kolory, dlatego pierwsze książki posiadają bardzo kontrastowe barwy takie jak czarny, biały czy czerwony. Obrazki są duże, proste i wyraźne. Dzięki temu zaciekawiają malucha, poburzają umysł do rozwoju i w sposób harmonijny rozwijają zmysł wzroku.
Różne faktury materiałów i szeleszczące strony delikatnie poburzają zmysł dotyku i słuchu.
Idealne do zabawy w łóżeczku, w podróży i do wspólnego oglądania z rodzicami.

rocznych dzieci i dwulatków - rozwój pierwszych umiejętności. Rozróżnianie kolorów, kształtów, obrazków, nazywanie przedmiotów, zwierząt.
dzieci w wieku przedszkolnym - edukacja przez zabawę

ksiazka_sensoryczna_dla_kogo


3. CO KRYJE SIĘ W ŚRODKU

Odpowiednie wykorzystanie elementów takich jak:
① kolory (kontrastowe dla niemowlaków: biel, czerń, czerwony, stąd inna nazwa: książeczka kontrastowa dla niemowląt)
② kształty
③ figury geometryczne
④ różne faktury tkanin
powoduje, że każda strona książki manipulacyjnej dostarcza dziecku różne bodźce, stymulując inne obszary mózgu.

Niektóre z ćwiczonych umiejętności to:
① przeplatanie
② samodzielne ubieranie i rozbieranie laleczki/chłopczyka
③ zapinanie guzikow
④ mycie zębów hipciowi
⑤ nauka wiązania butów
⑥ pierwsze puzzle
⑦ nauka zegara
⑧ nauka alfabetu
⑨ działania matematyczne

Konwencjonalne zadania są często sprytnie zintegrowane ze znanymi scenariuszami zabaw, które dzieci kochają:
① zabawa w kuchnię, poznanie różnych potraw, nauka posługiwania się sztućcami
② zabawa w majsterkowicza, poznanie narzędzi
③ zabawa samochodzikami po ulicach miasta, kreowanie sytuacji drogowych
④ zabawa w zwierzątka na farmie, teatrzyk pacynek
⑤ połozyć misia/laleczkę spać, poczytać mu/jej przed spaniem
⑥ kąpiel i toaleta w łazience

ksiazka_sensoryczna_elementy


4. JAKIE KORZYŚCI

W czasach azjatyckiej masowej produkcji, nasze dzieci mają bardzo dużo różnego typu zabawek. Z każdej strony jesteśmy bombardowani reklamami, nowościami i promocjami.

Nie sposób jest kupić zabawkę szybko i tanio. Coraz trudniej jest nam dokonywać świadomego wyboru, opartego na wiedzy, a nie samych emocjach. Coraz rzadziej nasze dziecko otrzymuje wartościowy prezent, który daje nie tylko radość zabawy ale i rozwój psychiczno-fizyczny.

Ile już kupiliśmy rzeczy, które po 20 minutach użytkowania znudziły się naszemu dziecku. Ile po krótkim czasie wylądowało w koszu na śmieci, bo jakość wykonania pozostawiała wiele do życzenia.

Książka sensoryczna to wartościowy prezent dla dzieci wybierany przez świadomych rodziców, dla których liczy się coś więcej.
Tylko książka sensoryczna jest w stanie połączyć tak wiele zalet:
① rozwija na wielu płaszczyznach, stymyluje zmysły dotyku, wzroku, słuchu. Wsparcie dla naturalnego rozwoju dziecka.
uczy – pierwsza pomoc naukowa naszego dziecka. Rozwija praktyczne umiejętności przydatne w dalszym życiu.
③ uspokaja – skutecznie skupia uwagę dziecka na dłuższy czas, co nie jest łatwe w dzisiejszych przebodźcowanych czasach. Wycisza w przypadku, gdy dziecko jest pobudzone, świetna przed pójściem spać
④ integruje - idealna do spędzania wspólnego rodzinnego wartościowego czasu
⑤ pomoc terapeutyczna - w przypadku deficytu w rozwoju dziecka, na przykład małej motoryki - idealna pomoc do ćwiczeń
pierwsza "lektura" – dziecko uczy się obcowania z książką, rodzice mają możliwość wprowadzenia dziecka w nawyk czytania już od pierwszych lat

ksiazka_sensoryczna_zalety


ZALET CIĄG DALSZY

Najważniejsze korzyści, które dostarcza książka i mata sensoryczna:
① rozwija motorykę małą, ćwiczy zręczność
② stymuluje zmysły: wzroku, dotyku i słuchu
③ uczy koncentracji
④ pobudza kreatywność
⑤ rozwija wyobraźnię i logiczne myślenie
⑥ świetna pomoc montessori, stwarza nieograniczone możliwości zabawy
⑦ pogłębia więź rodzic-dziecko przez wspólną mądrą zabawę

Książki sensoryczne to idealny prezent dla dzieci z okazji: babyshower, narodzin, chrztu, na roczek i każde kolejne urodzinki dziecka :)

ksiazka_sensoryczna_korzysci


5. INTEGRACJA SENSORYCZNA

Problemy sensoryczne pojawiają się, gdy dziecko ma trudności z odbieraniem i poprawnym reagowaniem na informacje ze zmysłów. Objawy problemów z przetwarzaniem sensorycznym mogą zależeć od sposobu, w jaki dziecko przetwarza doznania. Dzieci, które łatwo poddają się stymulacji, mogą mieć nadwrażliwość. Dzieci, które nie są tak łatwo stymulowane, doświadczają mniej wrażeń i mają niską wrażliwość.

Dzieci nadwrażliwe często reagują tak, jakby było za głośno lub za jasno. Mogą mieć problemy z przebywaniem w hałaśliwych pomieszczeniach. Mogą również mieć niepożądane reakcje na zapachy.

Nadmierne reakcje mogą powodować:
✔ niski próg bólu
✔ niezdarność
✔ uciekanie bez względu na niebezpieczeństwo
✔ częste zakrywanie oczu lub uszu
✔ wybredne preferencje żywieniowe

Dzieci, które są podreaktywne, pragną interakcji z otaczającym ich światem. Mogą bardziej angażować się w otoczenie, aby uzyskać informację czuciową.
W rzeczywistości może to sprawić, że będą wyglądać na nadpobudliwe, podczas gdy w rzeczywistości mogą po prostu próbować bardziej zaangażować swoje zmysły.

Objawy podreaktywności sensorycznej:
✔ wysoki próg bólu
✔ częstsze dotykanie rzeczy
✔ wkładanie rzeczy do ust
✔ dają niedźwiedzie uściski
✔ zderzanie się z innymi ludźmi lub rzeczami

Terapia integracji sensorycznej ma na celu pomóc dzieciom z problemami z przetwarzaniem sensorycznym (zaburzeniem integracji sensorycznej) poprzez poddanie ich stymulacji sensorycznej w uporządkowany, powtarzalny sposób. Z biegiem czasu mózg dziecka dostosuje się i pozwoli dzieciom efektywniej przetwarzać i reagować na wrażenia, bodźce z zewnątrz.

Obecnie uważa się, że dobrze dobrana integracja sensoryczna obejmuje ustrukturyzowaną ekspozycję na bodźce sensoryczne, ćwiczenie równowagi, terapię ruchową, a także starannie dostosowane aktywności fizyczne.

Książka sensoryczna, dzięki swoim właściwościom, jest doskonałą pomocą w pracy nad integracją sensoryczną.

Zapraszamy także do lektury naszego zaprzyjaźnionego bloga :) dziecisawazne.pl/co-to-jest-integracja-sensoryczna

Drogi Rodzicu. Jeśli zauważyłeś, któreś z wymienionych objawów u swojego dziecka, nie czekaj! Zgłoś się do specjalisty. Dobrze dobrana diagnoza i wykonywane ćwiczenia w formie zabawy mogą bardzo pomóc Twojemu dziecku

ksiazka_sensoryczna_korzysci


BONUS 6. MONTESSORI A KSIĄŻKA SENSORYCZNA

Metoda Montessori jest jedną z bardziej znanych „alternatywnych” pedagogik edukacyjnych. Fundamentem szkoły jest założenie, że każde dziecko jest inne, powinno rozwijać się samodzielnie i w sposób naturalny. Metoda Montessori jest szczególnie widoczna w edukacji wczesnoszkolnej i podstawowej. Metoda ta, opracowana przez włoską pedagog i doktor Marię Montessori po szeroko zakrojonych badaniach z dziećmi specjalnej troski we wczesnych latach XX wieku.
Zawiera pięć podstawowych zasad:

✔ Zasada 1: Szacunek dla dziecka
Szacunek dla dziecka jest główną zasadą leżącą u podstaw całej metody Montessori. Montessori uważała, że ​​dzieci należy szanować (nie jest to powszechna praktyka na początku XX wieku). Szacunek dla dzieci okazuje się nie przerywając ich koncentracji. Szacunek okazuje się również dając uczniom swobodę dokonywania wyborów, robienia rzeczy dla siebie i uczenia się dla siebie. Nauczyciele modelują szacunek dla wszystkich uczniów, a także pokojowe rozwiązywanie konfliktów i muszą nauczyć się obserwować bez osądzania.

✔ Zasada 2: Chłonny Umysł
Edukacja Montessori opiera się na zasadzie, że po prostu żyjąc, dzieci nieustannie uczą się od otaczającego ich świata. Dzieci poprzez zmysły nieustannie przyswajają informacje ze swojego świata. Następnie znajdują w tym sens, ponieważ są istotami myślącymi.

✔ Zasada 3: Okresy wrażliwe
Pedagogika Montessori wierzy, że są pewne okresy, w których dzieci są bardziej gotowe do uczenia się pewnych umiejętności. Są to tak zwane okresy wrażliwe i trwają tylko tak długo, jak jest to konieczne do zdobycia umiejętności przez dziecko. Kolejność występowania okresów wrażliwych (tj. okres wrażliwy na pisanie), a także czas trwania okresu są różne dla każdego dziecka. Poprzez obserwację nauczyciele Montessori muszą identyfikować u swoich uczniów wrażliwe okresy i zapewniać dzieciom środki do rozwoju w tym czasie.

✔ Zasada 4: Przygotowane środowisko
Metoda Montessori sugeruje, że dzieci najlepiej uczą się w środowisku, które zostało przygotowane, aby umożliwić im samodzielne robienie rzeczy. Środowisko edukacyjne, zawsze skoncentrowane na dziecku, powinno promować swobodę dzieci w odkrywaniu wybranych przez siebie materiałów. Nauczyciele powinni przygotować środowisko uczenia się, udostępniając dzieciom materiały i doświadczenia w sposób uporządkowany i niezależny.

✔ Zasada 5: Autoedukacja
Autoedukacja lub samokształcenie to koncepcja, w której dzieci są zdolne do samodzielnej edukacji. To jedno z najważniejszych przekonań w metodzie Montessori. Nauczyciele Montessori zapewniają dzieciom środowisko, inspirację, wskazówki i zachętę do samokształcenia.

W jaki sposób książka sensoryczna pomaga w kształceniu Montessori ?
✔ Każda strona sprzyja koncentracji tylko na jednym zadaniu/zagadnieniu
✔ Pozwala na swobodę dokonywania wyboru
✔ Pobudza samodzielną naukę przez eksplorację, doświadczanie, naukę na błędach
✔ Dziecko uczy się własnym tempem, używa swojej kreatywności i wyobraźni
✔ Nie jest nachalna i głośna, a spokojna, cicha, i minimalistyczna
✔ Jest naturalistyczna - nie znajdziesz elementów czy postaci, które nie istnieją w realnym świecie, jak wróżki, duchy, potwory. Zwierzęta nie mają ludzkich zdolności. Kolorystyka jest naturalna
✔ Wpływa na rozwój wielu zmysłów jednocześnie: wzroku, słuchu, dotyku
✔ Opiera się tylko na dwóch, naturalnych materiałach: bawełnie i filcu

Jeśli chcesz poznać różnice między metodą montesoori a tradycyjną nauką, ponownie zapraszamy do lektury naszego zaprzyjaźnionego bloga :) dziecisawazne.pl/jaka-jest-roznica-pomiedzy-metoda-montessori-a-tradycyjna-edukacja


Teraz, kiedy już wiesz czym są książki sensoryczne i jakie korzyści dają dziecku, zachęcamy Cię do lektury pozostałych trzech poradników !

Kompletny przewodnik po zaletach książek sensorycznych

Czy książka sensoryczna jest dla mnie? (QUIZ)

7 powodów, dla których warto wybrać książki sensoryczne od TimoSimo


P.S. Jeśli brakuje Ci jakichś informacji lub masz po prostu wątpliwości napisz do nas na kontakt@timosimo.pl. Może nasz przewodnik powinien mieć 6 punktów, a nie 5 i pomożesz nam go rozwinąć :)